Pelasgjike ose gjuhë indo-evropiane ( Dhe jo vetëm?) origjina jonë? Mendime dhe pyetje.

English: View on Mirina, main town Limnos isl,...

IAKOVOS THOMOPOULOS
Nga Libri  “Pellazge” .018
Thomopoulos, në vazhdim do të shohim kush ishte, zgjidhi problemin:
Në 1886 ai njoftoi zbulimin e një mbishkrimi të lashtë në Limnos teksti i të cilit u shkrua në alfabetin grek, por përmbajtja ishte e pamundur për t’u kuptuar. Dhe për shkak se Limnos ishte shtëpia pellazgjike, sipas raporteve të kaluara historike – Herodoti, Tukididit – zbulimi shkaktoi zemërim të madh në qarqet shkencore, sepse  ishte hera e parë që vinte në dritë një tekst Pelasgjik origjinal, sic na  informon  arkimandriti Delidhimos Irineus në parathënien e librit.
Tre mbishkrime të tjera që i përkasin kategorisë së njëjtë me atë të Limnos, u zbuluan rradhazi në Preson Lindore te Kretës  gjatë viteve 1893, 1901 dhe 1904.
Thomopoulos lexoi këto mbishkrime  me ndihmën e shqipes dhe më gjerë. Të gjitha këto zbulime, të gjitha gjetjet shkencore dhe rezultatet botohen në 1912 në librin e tij “Pellazge”. Një libër prej 900 faqeve. (Bot. Vas .RIGOPOULOU, Kastritsi 9, 54923 Selanik 1994 ).Në hyrjen e librit lexojmë kapitullin:
Vepra e Iakov Thomopoulou.
Me rigjetjen e pak fjalëve  pellazgjike ( mbishkrimet e mësipërme, por dhe shumë të tjera, siç do të shohim) dhe shumë vendemërtimesh (toponimeve) pellazgjike  u vërtetua sigurisht përhapja  gjeografike dhe tërësia gjuhësore  Para-Helenike e botës pellazge. Por nuk  zgjidhet  problemi i gjuhës pellazgjike …
Në këtë pikë shohim që vjen I. Thomopoulos me veprën e tij të admirueshme, frut i një përpjekje të madhe për të mbushur boshllëkun ekzistues.
Thomopoulos  lindi më 1855 në Kefallini. Më 1873 si një i ri, student  mjekësie  në Athinë,ai  jetoi në entuziazmin e përgjithshëm që shkaktuan  gërmimet e famshme të shekullit  të kryera nga Schliemann në Trojë, me rishfaqjen e qytetit që deri atëherë  konsiderohej si ‘’mitik’’ dhe gjetjen e arit “thesar i Priamit”. Schliemann i kishte treguar botës së mahnitur të shkencës vertetësinë historike të Homerit.
Pastaj arkeologu më i famshëm erdhi në Greqi  dhe nga  “shumëartat Mikene”  zbuloi  pesë varret e shumëarta mbretërore …
Tash Thomopoulos  kish jetuar emocionet rinore te moshës . Më vonë, si një mjek i pjekur ka jetuar emocionet e zbulimit  të pallatit mahnitës “Minoan” të Knossos i kryer nga Evans në 1900.
Edhe pse ushtron  profesionin mjekësor, ai kishte interes të theksuar në hulumtimin e botës së lashtë, sidomos  në çështjet e botës homerike, duke qenë se vendlindja e tij  Cephalonia  perfshihet në mbretërinë e Odises.
Dhe kur në vitin 1900 arkeologu gjerman Dorpfeld  filloi të argumentoj se Ithaca homerike nuk është e njejtë me Ithakën  e sotme, por me Lefkadhën, Thomopoulos vendosi për ta hetuar dhe ai këtë problem. Kështu kreu studimin e titulluar “Ithaca e Homerit” (1908), ku  përjashton si të pabazë teorinë e gjermanit (e cila u vërtetua më pas nga gërmimet e 1930).
Menjëherë përparoi  në studimin e dytë Homerik,hulumtimet  gjeografike  të problemeve të Odiseas. I ngarkuar me kërkimet që kanë të bëjnë me Kretën e lashtë, u njoftua për herë të parë në dhjetor 1908  për ekzistencën e “Eteocretans” mbishkrimeve të Presos dhe njëkohësisht ekzistencën e mbishkrimit pellazgjik të Limnos. Duke pasur privilegjin të jetë tashmë njohës i shumë gjuhëve (Latine, Angleze, Gale, Italike dhe Shqipe) vendosi të merret me misterin e gjuhës pellazgjike.
Fillimisht vërejti ngjashmëri fjalësh të mbishkrimeve me fjalët shqiptare. Pra, nëse grekja e lashtë  nuk ishte e mjaftueshme në deshifrim,mos ndoshta ndihmonte shqipja?
Në të kaluarën, siç thuhet tashmë, Georg von Hahn dhe Dimitrios Camara  kishin arritur të bashkalidhin fjalë të lashta greke me ato shqipe.Ishte  (sidomos ndërmjet 1850 dhe 1880) e përgjithshme njohja e shqipes si gjuhë e degës ‘’pellasgjike’’. Në fund Thomopoulos ishte i sigurtë se ai kishte  gjetur zgjidhjen: shqipja kishte shpëtuar fjalët më të shumta pellazgjike dhe madje edhe karakteristikat gramatikore të pellazgjikes.
Me ndihmën e shqipes përparoi  kështu  në leximin e mbishkrimit të Limnos dhe të Presios. Por nuk u kufizua vetëm atje. U zgjerua për krahasime dhe analiza të mbishkrimeve të shumta të popujve të ndryshëm të Azisë së Vogël (Lycia, Karria, Lydians, Phrygians, etj) dhe me pas përfshiu në kërkimin shkencor gjuhën Etruske të Italisë. Së fundi shton në aneks gjuhë të  Hititeve, ku në të vërtetë analizohen gjuhët Hurri (mbretërisë  Mitanni) dhe Urartu (me kryeqendër Tushpa,Vanin sot, ku u gjetën mbishkrimet  “Banikai”). Për më tepër paraqiten të dhëna dhe mbi “Achaeans” dhe “Shqiptarët” e Kaukazit.
Me një aftësi  admiruese për të gjetur rrënjët përkatëse të fjalëve në Greqishten e lashtë dhe në Shqipe, Thomopoulos  shqyrton imtësisht të gjithë thesarin e lashtë shumëgjuhësh të grumbulluar dhe të nxjerr në pah ngjashmëritë themelore aty ku fenomenikisht ekzistojnë pengesa te pakapërcyeshme .
Në fund  arrin në përfundimin se këto gjuhë lidhen me njëra-tjetrën në një grup dhe të zbulojnë afërsinë dhe  prejardhjen e njëjtë të popujve,që i flasin. Popujt, të cilët përbëjnë një familje të madhe “Pelasgjike” dhe të cilët nuk u zhdukën, por mbijetojnë në popujt e sotëm të rajoneve të njëjta.
Gjetjet kryesore të këtij hulumtimi të madh krahasues, mahnitës  në volum dhe në larminë e materialit gjuhësorë mund të përmblidhen në dy pika:
a) që bota e popujve “pellazgjikë” shtrihej nga Alpet e Italisë  deri në Kaukaz dhe
b) se “greke-pellazgjike” gjuha Shqipe, e ngjashme me greken,ka shpëtuar karakterin pellazgjik më shumë se çdo gjuhë tjetër,ndërsa greqishtja shpëtoi  më shumë rrënjë fjalësh.
Impresionon  fakti  se shpërndarja gjeografike e popujve ”pellazgjikë” të përcaktuara  ato nga Thomopoulo, përkon afërsisht me  ndarjen gjeografike të tipareve të atyre toponimeve për të cilat u përmendën më parë ….
Mesazhi i paqes për kohën tonë.                                                                               Në kuadër të elementeve ”pellazgjike” të mbijetuara  në gjuhët e reja, Thomopoulos ishte i sigurt se njerëzit e lashtë “Pelasgjikë”  nuk u zhdukën. Pasardhësit e vërtetë të tyre janë grekët e sotëm dhe shqiptarët dhe pjesërisht popujt veriorë  të Ballkanit, pasardhës të banorëve të lashtë të përzier me sllavët dhe bullgarët.
Në mënyrë të ngjashme të “ashtuquajturit turq” fqinjët tanë nuk janë me të vërtetë turq “në pikëpamjen etnologjike “, por janë thjesht “musliman në fe pasardhës të banorëve te mëparshëm të zonës.” Me ata  banorë me origjinë greko-pellazgjike u ndërthurën pushtuesit nga Turkistani, numër i vogël  turqish, të cilët  detyruan nga ana e tyre emrin, por biologjikisht u shkrinë nga banorët më të vjetër, që ishin më të shumtë .
Përmbledh përfundimet në hyrjen e librit të tij  ku shpall  me siguri të plotë: “Elementet e përbashkëta, të cilat të mbajtura qëndrojnë në gjuhët e popujve të Lindjes dhe është nevoja  të studiohen mirë, vërtetojnë prejardhjen e përbashkët të këtyre popujve”.
Dhe  shkon në një parashikim të mrekullueshëm dhe në lutje, që do të vijë dita dikur, kur popujt vëllezër do vendosin për marrëdhëniet në favor të tyre:”Vjen dita kur njerëzit pavarësisht nga feja duke kuptuar prejardhjen e tyre  dhe interesin e përbashkët do të kërkojnë  bashkëpunimin e gjerë dhe mirëqenien e përbashkët . ”
Por  rreth gjashtë muaj pas botimit të “Pellazgjike”  popujtë e Lindjes ishin të përfshirë nga 4 tetori 1912 në Luftën e Parë Ballkanike dhe pastaj në të dytën, me suksese të konsiderueshme, natyrisht nga ana greke. Ndoqi Lufta e Parë Botërore (1914-1918) greko-turke  dhe në fund shkatërrimi i grekëve të Azisë së Vogël (1922). Këta popuj ishin tani të gjithë në armiqësi në mes tyre! …

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

14 Përgjigje te Pelasgjike ose gjuhë indo-evropiane ( Dhe jo vetëm?) origjina jonë? Mendime dhe pyetje.

 1. taipei hotels thotë:

  I pay a quick visit every day some blogs and blogs to read
  content, however this webpage provides quality based articles.

 2. 東京酒店 thotë:

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this
  website; this web site includes awesome and truly good
  stuff for visitors.

 3. Somebody essentially assist to make critically posts I might state.
  That is the first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the research you made to make
  this particular put up incredible. Great job!

 4. Wiki thotë:

  I blog often and I truly appreciate your information. Your article has
  truly peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 5. Keep this going please, great job!

 6. Quality articles is the crucial to interest the
  viewers to go to see the site, that’s what this web site
  is providing.

 7. I’m extremely pleased to find this page. I wanted
  to thank you for ones time due to this wonderful read!!
  I definitely loved every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new
  stuff on your site.

 8. I’m really enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!

 9. hello there and thank you for your info – I have certainly
  picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, since I
  experienced to reload the site lots of times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering if your hosting
  is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently
  affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content.

  Ensure that you update this again very soon.

 10. It’s impressive that you are getting ideas from this paragraph as well as from
  our argument made at this time.

 11. whoah this weblog is great i love studying your articles.

  Stay up the great work! You recognize, many people are
  searching around for this information, you could aid them greatly.

 12. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this
  sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled
  upon this web site. Reading this info So i’m happy to convey
  that I have a very just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I such a lot indubitably will make sure to don?t omit this web site and
  provides it a look regularly.

 13. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right.
  This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 14. Hi, this is really a nice website at present! I quite appreciate a finely written website.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s