Salepi: i mrekullueshëm për gripin dhe një mbështetje fantastike e trupit …

Salep … salep … Kush nuk ka dëgjuar salepxhiun duke thërritur nëpër rrugët e Tiranës  vite më parë?

Pra,në vend që të nxitoheni për vaksina të rrezikshme dhe produkte me efekte anësore të panumërta,të cilat kanë një kosto të lartë për kuletat tona,duhen pak para për të marrë salepin.Edhe ushqeheni me të edhe mbroni shëndetin tuaj …
Dicka dinin të vjetrit,pasi salepi është i njohur si armë e mrekullueshme kundër shpërthimeve sezonale.Përgatitet nga rrënjët e një bime,e cila ishte e njohur shumë shekuj më parë jo vetëm në gadishullin Yllirik, por edhe më gjerë në Mesdheun lindor,të quajtur testis (Orchis mascula,familja e Orchidodon).Ai përshkruhet si përforcues i seksualitetit, kështu që edhe në traditën popullore njihet si barimashkullit.Barishte që u dhuron grave fëmijë meshkuj!Në rrënjët e këtij bari zhvillohen zhardhokë,të cilët thahen,bluhen dhe nga pluhuri i tyre bëhet pija e mrekullueshme që “ëmbëlson gojën dhe shpirtin”,siç thoshin të vjetrit.Dhe ata dinin me urtësinë e tyre te thjeshtë përfitimet e mrekullueshme që i ofronte trupit.
Salepi  është një pije ngrohëse (si arsye e erëzave që përmban) parandalues i ftohjes dhe i gripit,rregullon stomakun e ftohtë, qetëson nervat,eliminon stresin dhe lodhjen,duke i dhënë trupit gjallëri dhe zhdërvjelltësi.Ai është i pasur me niseshte (amilaze)

English: Orchis mascula in woods near Tillingt...

Image via Wikipedia

dhe kripëra minerale të çmuara si: fosfor dhe kalcium.Pra stimulon gjithë trupin “nga thonjtë deri tek flokët.”
Ndihmon të dobëtit nga sëmundjet, organizmat të shërohen dhe të marrin vehten më shpejtë.Përmban një substancë  ngjitëse,vassarini,e cila kur zien me ujë jep këtë zbutës të shkëlqyer kundra kollës dhe të gjitha sëmundjeve të kraharorit,stomakut dhe zorrëve.Ka dëshmi për pacientë me dizanteri të rënda,pa shpresa për të mbijetuar,pasi ata nuk mund të pranonin asnjë lloj ushqimi, u përpoqën për t’i mbajtur gjallë duke u dhënë të pijnë vetëm salep për muaj të tërë.Dhe jo vetëm që mbijetuan,por gradualisht u rikthyen plotësisht në gjendje normale! Sa për aftësitë tonike dhe afrodisiake? Këto duken që  intensifikohen me shtimin e erëzave (kanellë, karafil, xhenxhefil).

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

48 Përgjigje te Salepi: i mrekullueshëm për gripin dhe një mbështetje fantastike e trupit …

 1. Ai cuni thotë:

  Ku rritet salepi??????????????

 2. Kristi Goxhaj thotë:

  Sa kushton salepi i pa perpunuar

 3. Kristi Goxhaj thotë:

  Sa kushton

  • antonirafti thotë:

   Nuk kam idene me te paket sesa mund te kushtoj.Νqs te interesojne vetite e salepit si per riprodhim,ashtu dhe per gjendje te mire shendetesore e ngjashme me te per nga vecorite eshte peltia mbreterore ose qumeshti i bletes.

 4. selamshahini thotë:

  kkush eshte i interesuar per te bler salep korabi kontak 0682424002

 5. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 6. RDM Developers thotë:

  What’s up, all is going fine here and ofcourse every one is
  sharing facts, that’s genuinely excellent, keep up writing.

 7. Student Health thotë:

  Since the admin of this site is working, no
  hesitation very rapidly it will be renowned, due to its quality contents.

 8. arquydesa.com thotë:

  If you would like to increase your experience simply keep visiting this website and be
  updated with the newest news update posted here.

 9. Oral Biology thotë:

  What’s up, this weekend is nice designed foor me, for the
  reason that this moment i am reading this wonderful educational article here at my home.

 10. Work efficiency thotë:

  Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times
  it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say you have done a fantastic job with this.
  In addition, the blog loads extremely quick ffor mee on Firefox.
  Superb Blog!

 11. Delicious Mango thotë:

  I’m not sure where you’re getting yoyr information, but good topic.
  Ineeds to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this
  info for my mission.

 12. Carson thotë:

  You have made some really good points there. I looked
  on the net for more info about the issue and found most
  individuals will go along with your views on this web
  site.

 13. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem
  to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with
  web browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 14. Hello, this weekend is good in favor of me, as this time
  i am reading this wonderful informative paragraph
  here at my home.

 15. May I just say whast a relief to uncover a person that actually knows what they’re
  discussing on the internet. You actually realize how to brong a problem to light and make it important.
  A lot more people need to look at this and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re not more popular
  since you definitely have the gift.

 16. My relatives all the time say that I am killing my time here at net,
  but I know I am getting familiarity every day by reading such
  nice articles.

 17. Tremendous things here. I’m very happy to see you post.
  Thank you so much and I’m looking forward to contact you.
  Will you kindly drop me a mail?

 18. It’s really very complex in this active life to listen news on Television, thus I simply use the web for that purpose,
  and obtain the lagest news.

 19. cabanoblog.com thotë:

  Simply wish too say your article is as astounding. The clarity for yyour put up is simply great
  and that i could think you’re a professional in this subject.

  Fine along with your permission allow me to take hold of your feed to keep
  updated with drawing close post. Thank you 1,000,000 and please carry on the enjoyable work.

 20. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that
  you need to publish mode on this subject matter, it may not be
  a taboo matter but usually people don’t speak about these subjects.
  To the next! Kind regards!!

 21. Robby thotë:

  Hi Dear, are you actually visiting this web page daily,
  if so then you will definitely take nice knowledge.

 22. Auto Insurance thotë:

  Thanks , I’ve recently been searching for information about this subject for a long time and yours
  is the best I’ve found out so far. But, what in regards to the bottom line?
  Are you certain about the supply?

 23. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even usig WIFI,
  just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 24. This is a topic which is close to my heart…
  Thank you! Exactly where are your contact details though?

 25. Funny Videos thotë:

  constantly i used to read smaller posts that also clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I
  am reading here.

 26. internet tv thotë:

  Greetings I am so gtateful I found yourr blog page, I really found you by
  error, while I was browwsing on Google for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot
  for a fantastic post and a all rround entertaining blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time too browse it all at the minute but I have book-marked it and
  also added in your RSS feeds, soo when I have time I will be back to read more, Pleasde
  do keep up the great work.

 27. weight loss thotë:

  What a data of un-ambiguity and presrrveness of valuable experience about unpredicted emotions.

 28. math games thotë:

  This piece of writng will help the internet people
  for building up new weblog or even a weblog from start to end.

 29. Quality articles is the main to be a fcus for the users to
  pay a quick visit the web site, that’s what this web site is providing.

 30. wood artist thotë:

  We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just
  what I’m looking for. Does one offerr guest
  writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a
  feww of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!

 31. Online Classes thotë:

  It’s awesome in favor of me to have a website,
  which is valuable in favor of my know-how. thanks admin

 32. Child Care thotë:

  I do not even know how I end up here, but
  I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly
  you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 33. marketing thotë:

  Very descriptive post, I enjoyed that bit. Will there be a part
  2?

 34. Bart Ihenyen thotë:

  F*ckin’ tremendous things here. I’am very happy to peer your article. Thanks a lot and i’m taking a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 35. buy viagra thotë:

  I am extremely inspired together with your writing abilities and also with the structure in your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one today..

 36. Lida thotë:

  Cfare do te thote “mbeshtetje e trupit” ? Po “shperthime sezonale”. ? Përkthimi shumë i vështirë për t’u kuptuar! Po Ylliria?

  • antonirafti thotë:

   Mbeshtetje e trupit do te thote mbeshtetje te organizmit,fuqizim te tij.Shperthime sezonale nenkupton gjendjet gripale endemike.Ylliria eshte gadishulli i sotshem Ballkanik,qe te huajte e kane pas quajtur Illyria.

 37. “Great Blogpost! Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying_ your blog and look forward to new posts.”

 38. I have observed that of all varieties of insurance, medical insurance is the most debatable because of the discord between the insurance cover company’s need to remain adrift and the buyer’s need to have insurance policies. Insurance companies’ profits on well being plans are certainly low, consequently some companies struggle to gain profits. Thanks for the thoughts you share through this blog.

 39. air max 90 vert thotë:

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 40. xxx thotë:

  Ꭼverything іs very open with a clear descriptiօn of the challenges.
  It was truly іnformative. Your website iѕ useful.
  Thanks for sharing!

 41. Campervan hire thotë:

  Hello, all the time i used to check web site posts
  here in the early hours in the dawn, because i enjoy to learn more and more.

 42. Heya i am for the first time here. I came across
  this board and I to find It really helpful & it helped
  me out much. I’m hoping to provide one thing back and help others such as you aided
  me.

 43. website design thotë:

  Excellent blog post. I definitely appreciate this website.
  Keep writing!

 44. non lag ma thotë:

  Wonderful site. Lots of helpful info here. I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And certainly, thanks in your effort!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s