Ιppofaes: Bima magjike i Lekës së Madh!!

Ippofaes  përmban më shumë se 15 superantioksidantë dhe është konsideruar si mbështetje e përsosur në shumë mjekime.
Ne listën e bimëve të njohura të shkencës moderne medicinale nga vetitë, hippophaes mban një nga vendet më të shquara . Ippofaes është një nga bimët më të vjetra në tokë përpara periudhës se akullnajave. Vetmbinë në trajtë shkurreje në rajonin e gjerë të Euroazisë. Në fushatat e Aleksandrit të Madh u vu re, se kuajt e sëmurë dhe të plagosur  shëroheshin duke ngrënë gjethet e frutat e bimës dhe fillonte t’u shkëlqente qimja .Nga ky vëzhgim është dhënë dhe emri i saj (Ippo-kalë ? Faos – shkëlqejë = kalëshkëlqyes). Kështu filloi duke u përdorur nga ai vetë dhe ushtarët e tij për të  qenë më të fuqishëm në fushatat. Ekzistojnë gjithashtu raporte që tregojnë përdorimin e saj në fushatat e ndërmarra nga Jenkins Khan.
Ippofaes është përmendur nga Theophrastus, një nxënës i Aristotelit, por kryesisht nga Dioscorides Anazarvea, babai i farmakologjisë.
Raporte për Ippofaes gjenden në mjekësinë tibetiane dhe  kineze. Që nga viti 1929, kur për herë të parë u bë analiza biokimike e frutave të bimës, njohja e vetive medicinale e bimës është vazhdimisht në rritje. Për më tepër  ka njohuri të dokumentuara (Gjermania, Rusia, Kanadaja, Kina, Finlanda, Anglia, Suedia, etj) për Ippofaes dhe që  janë kushtuar për këtë 5 konferenca shkencore. Vaji i bimës  prodhohet nga frutat me metodën e shtypjes pa kimikate apo shtesa të tjera. Përmban mbi 190 substanca organike  ushqyese  , të lidhura harmonikisht, për këtë arsye kemi rezultatet e raportuar në literaturë, por edhe nga  përdorimi i përditshëm.Një bimë e mrekullueshme.

Gjithashtu është gjetur se:
Niveli i vitaminës C është afërsisht 1000% më i lartë se ai i portokallit,prandaj  përdoret kryesisht për ftohjet dhe gripin.
Sipas shkencëtarëve rusë dhe kinezë hippophaes përmban 190 përbërës bio-aktivë  tek të cilët 106 janë në vaj.
Përmban hekur, klorofil, lycopene, zeaxanthin, astaxanthin, beta-carotene, selen, krom, të gjitha të kompleksit te vitamines B dhe shumë përbërës të tjerë.
Përmban më shumë se 15 superantioksidues dhe është burimi më i pasur në botë.
Vaji është burimi më i mirë i përbashkët i njohur për njeriun për vitaminën E, vitaminën C, beta-carotene, acide yndyrore të pangopura, amino acidet esenciale dhe flavonoidet.
Përmbajtja e vitaminës E (d-alfa-tocopherol) është 200% më e lartë se vaji grurit, 900% më e lartë se vaji misrit dhe 3500% më i lartë se vaji i sojës. D-alfa-tocopherol është forma më e fuqishme e vitaminës E.
Përmban beta-sitosterol, që është 3000% më i fuqishëm në zbërthimin yndyrnave nga cholina ( acetilkolina ).
Më shumë se nëntëdhjetë për qind të totalit të acideve yndyrore janë   acide yndyrore të pamaturuara.Vaji Ippofaes permban (17-20%)  omega-3, (28-30%) e omega-6, (36-40%) Omega-9 dhe omega-7.
Ippofaes përmban të gjitha mineralet dhe mikroelementet bazë.
Ai ka koncentrimin më të madh të kaliumit.Vaji Ippofaes s’përmban metale të cilat janë të dëmshme për trupin.Përmban të gjithë aminoacidet.Gjithashtu përmban 32% proteina.
Ippofaes Eubias, vetëm kultivohet nuk është rezultat i laboratorit.

Lëndë yndyrore të cilësisë së lartë, Ippofaes përmban vajra aromatike yndyrore dhe glicerinë  të cilësisë së lartë,përbën burimin më të lartë të acideve yndyrore bimore që është zbuluar deri më tani. Cilësia e acideve yndyrore është e përcaktuar nga përbërja e grupit Omega,e cila është  shumë e lartë falë yndyrnave të omega që përmban doza  të sakta. Trupi i njeriut nuk mund të prodhojë vetë të gjitha këto acide yndyrore, kështu që i duhet gjithmonë t’i marr nga mjedisi.
Vitaminat dhe mineralet.
Vitaminat janë thelbësore për vitalitetin, rritjen dhe shëndetin. Rregullon funksionet e trupit dhe rritin forcën e trupit ndaj sëmundjeve dhe stresit.Ippofaes  është aq e pasur me vitamina, minerale dhe acide yndyrore, saqë e bëjnë produktin kryesor bimor. Krahasuar me Ippofaes përqendrimi i vitaminave që ofrojnë burime të tjera ushqyese janë minimale. Mos harroni se edhe një mangësi e vogël në një vitaminë mund të shkaktojë çekuilibër në shëndetin tuaj. Kjo është arsyeja pse Ippofaes  është një shtesë ushqyese jetike.
Ippofaes gjithashtu përmban kompleksin e vitaminës B, e cila është shumë e rëndësishme. Shumë herë këto vitamina janë  klasifikuar si antistresante,për arsye të ndikimit pozitiv që kanë në sistemin nervor.Ippofaes  është e pasur me proteina dhe vitaminë B12, e cila është veçanërisht e rëndësishme për vegjetarianët, pasi ajo është pothuajse e pamundur për t’u marrë nga  burime të tjera bimore.Përveç kësaj, Ippofaes përmban një nga antioksidantët më të fuqishëm  beta carotene, një substancë që  kthehet në vitaminë A në trup. Vitamina A rrit fuqinë e trupit dhe ndihmon të mirëmbahen lëkura,flokët,thonjtë, sytë në kushte optimale. Ippofaes është gjithashtu jashtëzakonisht e pasur në vitaminë E. Kjo vitaminë ndihmon për të përmirësuar performancën mendore e fizike dhe në rritjen e vitalitet. Ajo gjithashtu përmban serotoninë dhe 28 mikroelemente.

EWikipedia: E is a vowel and the fifth letter in the ISO basic Latin alphabet.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

15 Përgjigje te Ιppofaes: Bima magjike i Lekës së Madh!!

 1. berti thotë:

  Me falni shqip si I themi ne bimes me emrin ippofaes

 2. I love what you guys are up too. This sort of clever work and reporting!
  Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to my own blogroll.

 3. You’re so cool! I do not suppose I’ve truly read through a single thing like that before.
  So nice to find somebody with genuine thoughts on this subject.
  Seriously.. thanks for starting this up. This site is something
  that is needed on the internet, someone with some originality!

 4. What’s up mates, good post and pleasant urging commented here, I am in fact enjoying
  by these.

 5. I constantly spent my half an hour to read this webpage’s articles or reviews
  daily along with a mug of coffee.

 6. What a data of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unpredicted emotions.

 7. whoah this weblog is wonderful i love reading your articles.

  Keep up the great work! You know, a lot of people are
  searching around for this information, you could
  aid them greatly.

 8. I like the helpful information you supply on your articles.
  I’ll bookmark your blog and test once more here regularly.
  I’m relatively certain I will be informed many
  new stuff proper here! Best of luck for the next!

 9. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 10. Ahaa, its fastidious conversation regarding this article
  at this place at this web site, I have read all that, so now
  me also commenting at this place.

 11. You can definitely see your enthusiasm in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you
  who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 12. solid 1 5 quart thotë:

  What’s up every one, here every person is sharing such experience, therefore it’s
  pleasant to read this webpage, and I used to visit this web
  site all the time.

 13. Have you ever considered about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all.
  But imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this website
  could certainly be one of the greatest in its field.
  Very good blog!

 14. Felicia Krapf thotë:

  It’s the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I have learn this publish and if I may I desire to recommend you some attention-grabbing things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s