Hithra shëronjëse

Për shumë njerëz kjo është një farë e keqe, por për ata që dinë është një ndër bimët më ushqyese dhe mjekësore, që gjenden në natyrë.Hithra në antikitet gëzonte njohje të madhe nga mjekët e kohës.Ζbulohen cilësitë e saj kuruese nga studimet e vetive të bimëve në përpjekje për të shëruar të sëmurët.
Për arsye mjekësore përdoren gjethet, lulet dhe rrënjët e saj. Gjethet e saj përmbajnë acid formik, klorofil, serotoninë, acetilkolinë, glikokinonet dhe taninat. Ajo është një burim i mirë i vitaminës A, C dhe E, vitaminave B1, B2, B3 dhe B5. Gjithashtu është një burim i mirë i hekurit, kalciumit, acidit folik, kaliumit, manganit, magnezit, fosforit, selenit dhe zinkut.
Mungesa e acidit oksalik e bënë atë të përshtatshme për njerëzit që vuajnë nga anemia, sepse pa oksalatet përthithet  më shumë hekur në organizëm. Për më tepër  ajo është e pasur me Vitaminë C, e cila ndihmon në përthithjen më të mirë të hekurit.550_334_115690
Eshtë gjetur të ketë veprime antikonvulsante në rastet e reumatizmave dhe dhimbjeve të nervit shiatik. Mund të përdoret për të trajtuar nefritet akute ose kronike, verdhëzën, sëmundjet në tëmth, ulçerat e stomakut, çrregullimet bronkiale dhe diarret kronike apo kapsllëkun.
Përmbajtja me sekretinë ndihmon diabetikët në ruajtjen e balancës së sheqerit në gjak, pasi kjo substancë stimulon pankreasin. Histamina i jep asaj veprim të fortë  antiinflamator e aftë për të lehtësuar simptomat e sëmundjeve inflamatore.
Për më tepër, hithra ka veprim diuretik dhe nxit funksionin e mirë të veshkave. Ajo mund të ndihmojë në dëbimin e gurëzave prej tyre ose shërimin e infeksioneve te rrugëve urinare dhe të zmadhimit të prostatës, në qoftë se është në fazë të hershme.
Përdorimi i saj ka të ngjarë të jetë me dobi të veçantë për gratë, pasi ndihmon në çrregullimet menstruale dhe në ndalimin e gjakderdhjes pas lindjes së fëmijës.
Në përdorimin e jashtëm ndihmon në lehtësimin e pacientëve që vuajnë nga artriti, përdhesi(podagra), nevralgjitë, tendonitet, nervi shiatik dhe dhimbjeve të përgjithshme të kyçeve . Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në shërimin e plagëve nga djegiet, në kafshimet e insekteve, të ekzemave dhe hemorroideve.Së fundmi, në prizmin e stimulimit të përgjithshëm të trupit të njeriut thuhet se rrit aktivitetin seksual.
Për ata që duan të mbledhin hithrat, nuk u duhet të shkojnë larg! Gjendet përgjithësisht në fusha, sidomos në vendet që kanë kaluar kafshët dhe ka pleh, pasi ka nevojë për azotin. Ajo ka lartësi deri në një metër, trung të drejtë të mbuluar si dhe gjethet nga qime, që në prekje të shkaktojnë kruajtje intensive. Mbledhja e saj kërkon vëmendje,pasi gjethet e dhëmbëzuara paralajmërojnë për  thumbimin,acarimin dhe dhimbjet për këdo që e prek pa marrë masat e nevojshme.Gjithmonë pranë hithres rritet mullaga(moloha) dhe nëse fërkoni me gjethet e mullagës vendin e irrituar do të lehtësoheni menjëherë nga dhimbjet.
Ashtu si shumë bimë të tjera,hithra ishte një ushqim me kalori në kohën e varfërisë dhe të luftërave.Nuk kushton,rritet bollshëm nëpër fushat dhe ka shumë mënyra të shijshme të përgatitjes së saj. Amviset e përgatisin hithrën si supë me vaj ulliri dhe limon,e përdorin në byreqe dhe në pitet,e shtojnë në barishtet  e tiganisura ose përgatisin pomadë (pesto) me vaj ulliri.Gjithashtu përdoret në sfugato tradicionale të Kretës, e cila në thelb është omeletë moderne me barishte dhe perime sezonale.
Hithra mund të konsumohet dhe si pije.Zierja e disa gjetheve të thata në ujë,ofron një ilaç për ftohjen dhe kollën,rinitin alergjik,hipertension, sëmundjeve të ndryshme të sistemit tretës dhe të artritit.Megjithatë konsumi saj  duhet të bëhet me kujdes dhe në konsultë me mjekun tuaj, sepse ajo mund të ndërveprojë me ilaçet që jeni duke marrë.Eshtë mirë të shmanget përdorimi nga gratë që vuajnë nga adenomat e mitrës ose jane shtatzëna dhe nga njerëz, të cilët kanë një rritje të koagulimit të gjakut dhe arteriosklerozës.

 

 

 

EWikipedia: E (named e plural ees) is the fifth letter and a vowel in the ISO basic Latin alphabet.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

20 Përgjigje te Hithra shëronjëse

 1. irma thotë:

  e si ta perdorim hithren psh per smundjen e sheqerit.

  • antonisraftis thotë:

   Mund ta përdorësh të njomë si sallatë ose të zier duke përdorur lëngun dhe barishtet e ziera.Rekomandohet të pihet një gotë në ditë nga çaji i përgatitur i hithrës. Është mirë që ai të pihet herët në mëngjes për të dhënë dhe efektin e duhur.3 gota çaj hithre këshillohet të pihet çdo ditë për të sëmurët me reumatizëm. 2 herë në javë rekomandohet të lahet koka, për të eliminuar zbokthin në flokë. 15 minuta nevojiten për përgatitjen e çajit, që do shërbejë për kurimin e sëmundjeve.

  • Adelajdo Filja thotë:

   si ta perdorim per nervin shiatik

   • antonirafti thotë:

    Përdorimi mund të bëhet sipas dëshirës,por më e këshilluar është përdorimi i freskët i saj,kuptohet pas heqjes së gjëmbzave e larjes dhe përgatitjes për sallatë.

 2. Halim Shehu thotë:

  Si Mund ta perdorim per “Podagren” ?

 3. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted
  to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing in your rss feed and I am hoping you write again soon!

 4. I relish, cause I found exactly what I used to be looking for.

  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice
  day. Bye

 5. Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 6. Hello, after reading this amazing paragraph i am too delighted to share my know-how here with friends.

 7. You actually make it seem really easy together with your presentation however I find this
  matter to be actually something which I think I might by no means understand.
  It seems too complex and extremely large for me. I’m having
  a look ahead on your next submit, I’ll attempt to get the hang of it!

 8. Howdy! I could have sworn I’ve visited this web site
  before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and
  checking back frequently!

 9. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell
  you I genuinely enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same
  subjects? Thanks a lot!

 10. Aron Neli thotë:

  ne cfare zonash rritet hithra ?

 11. I visited various sites but the audio feature for audio songs present at this
  web site is truly marvelous.

 12. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing
  this blog. I am hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated
  me to get my own website now 😉

 13. tyr mens brief thotë:

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read
  more of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly return.

 14. Very good article. I absolutely love this website. Keep writing!

 15. tuition thotë:

  Hi, after reading this amazing article i am as well glad to share my experience here with colleagues.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s