BARNAT : qetësuesit natyrorë!!!

Barnat veprojnë si qetësues dhe ndihmojnë në përforcimin e natyrshëm të trupit.
Aftësi për të vepruar si qetësues kanë disa bimë, që gjenden shpesh në kuzhinën e secilit. Konsumimi i tyre mund të ndihmojë ata që kanë ngacmime dhe dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit,njëkohesisht ndihmojnë në përforcimin e natyrshëm të trupit.
Sigurisht, është e këshillueshme para përdorimit të konsultoheni me një mjek për të shmangur ndërveprimet negative, që mund të kenë me substanca të tjera që keni marrë.Shihni disa prej bimëve më të zakonshme, që veprojnë si qetësues,cilat shqetësime dhe dhimbje mund të përballojnë dhe se si mund t’i konsumojmë:
-Ginger.Ky është antiinflamator i natyrshëm dhe ka qenë përdorur për mijera vjetë nga kinezët në trajtimin e dhimbjeve. Ndihmon në lehtesimin e dhimbjes se kokës,artritit, vjelljes dhe dhimbjeve të muskujve,ndërsa në ditë shumë të ftohta mund të ndihmojë në qarkullimin e mirë te gjakut.
Xhenxhefili mund të kombinohet me perime,me ëmbëlsira dhe me çaj,gjithashtu mund të bëhen edhe kompresa me të.Thërrmoni rrënjën, vendoseni ate në ujë të ngrohtë për 30 sekonda, lëreni të ftohet dhe vëreni atë për njëzet minuta në zonën e plagosur.
-Valeriana. Është qetësuese bimore e përdorur prej shekujsh për rregullimin e duhur të sistemit nervor. Ajo është ideale për pagjumësi,për tensionin, nervozizmin,stresin dhe ankthin.Provoni një çaj me valeriane dhe do ndjeheni në çast të cliruar.
-Turmeriku – shafrani i Indisë.Një studim i ri ka zbuluar se ka veti antiinflamatore dhe antikanceroze dhe ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut.Ajo gjithashtu heq dhimbjet,që vijnë nga mavijosjet dhe inflamacionet. Fuqia shëruese vjen nga kurkumini,i cili është komponenti ,që ul nivelet e dy enzimave përgjegjëse për inflamacionin dhe trombozën. Në vend të kripës dhe piperit, përdorni turmerikun në ushqimin tuaj!
-Vaji bimor.Përbëhet nga vajet e kamforës, mentës, eukaliptit, koprës dhe që mund t’a aplikoni në fytyrën tuaj me masazh në mënyrë rrethore. Pak minuta më vonë do të lehtësoheni nga dhimbjet e kokës. Ju mund te përdorni vajin në pjesë të tjera të trupit tuaj për lehtësimin nga dhimbjet e mëdha dhe të vogla.
-Korja e bardhe e shelgut. Ajo është antiinflamatore dhe heq dhimbjet nga kycet.Vetitë qetësuese të saj rrjedhin nga salicina, e njëjta substancë e gjendur në aspirinë. Por njerëzit, që janë alergjik nga aspirina, nuk duhet t’a përdorin atë.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

8 Përgjigje te BARNAT : qetësuesit natyrorë!!!

 1. Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a
  great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back someday.

  I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice morning!

 2. I’m really inspired with your writing abilities and also with the
  format in your weblog. Is this a paid topic or did you customize it your self?
  Either way stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to see a nice weblog like this one these days..

 3. Pretty element of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire actually
  enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing on your feeds or even I fulfillment you access
  persistently rapidly.

 4. What’s up Dear, are you really visiting this web site on a regular basis,
  if so then you will without doubt get nice experience.

 5. Incredible points. Sound arguments. Keep up the good spirit.

 6. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design.
  Bless you

 7. Pretty portion of content. I just stumbled upon your web site and
  in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your
  weblog posts. Any way I will be subscribing in your augment and even I fulfillment you
  get entry to consistently fast.

 8. Hi to every one, it’s truly a pleasant for me
  to pay a visit this website, it consists of precious Information.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s