Mjalti dhe kanella

Mjaltë + kanellë
Fakte mbi mjaltin dhe kanellën: Është gjetur se një përzierje e mjaltit me kanellën shëron sëmundjet më të shumta.Mjalti prodhohet në shumë vende të botës.Shkencëtarët sot e pranojnë mjaltin si një ilaç shumë efektiv për të gjitha llojet e sëmundjeve. Mjalti mund të përdoret pa efekte anësore për çdo lloj sëmundje.Shkenca tani thotë se edhe pse mjalti është i ëmbël, nëse merret në dozimin e saktë si një ilaç, ajo nuk dëmton pacientët diabetik.
Weekly World News, një revistë në Kanada në versionin e saj të datës 17 janar 1995, dha listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë të zbuluara nga kërkimet e shkencëtarëve në vendet perëndimore:
Zemra: Bëni një qull nga mjalti dhe pluhuri kanellës, të lyeni bukën me të dhe t’a hani rregullisht cdo mëngjes. Ul kolesterolin në arterie dhe e shpëton te sëmurin nga sulmi në zemër. Edhe ata që tashmë kishin një atak në zemër, nëse e bëjnë këtë proces të përditshëm, do t’i ndihmojë në parandalimin e rishfaqjes. Përdorimi i rregullt i procesit të mësipërm ndihmon në funksionimin e duhur të frymëmarrjes dhe forcon rrahjet e zemrës. Në Amerikë dhe Kanada, spitale të ndryshme kujdesen për pacientët me sukses dhe kanë gjetur se në moshë të madhe arteriet dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen. Mjalti dhe kanella rigjallërojnë arteriet dhe venat.
Arthritis: Pacientët me artrit mund të marrin çdo ditë në mëngjes dhe në mbrëmje, një gotë me ujë të nxehtë me dy lugë mjalti dhe një lugë të vogël çaji me pluhur kanelle.Nëse merret rregullisht madje edhe artritet kronike mund të shërohen. Në një studim të kohëve të fundit i kryer në Universitetin e Kopenhagës, kanë gjetur se kur mjekët trajtonin pacientët me një përzierje të një luge gjelle mjaltë dhe gjysmë luge të vogël çaji pluhur kanelle para mëngjesit, ata zbuluan se brenda një jave nga 200 persona, që trajtoheshin me se 73 pacientë u liruan krejtësisht nga dhimbjet dhe brenda një muaji të gjithë pacientët, të cilët nuk mund të ecnin ose të lëviznin për shkak të artritit, filluan të ecnin në këmbë pa dhimbje.
Kistitis: Merrni dy lugë pluhur kanelle dhe një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të vakët dhe pijeni. Ajo shkatërron mikrobet në fshikëzën e urinës.
Dhimbje dhëmbit: Bëni një pastë nga një lugë çaji me pluhur kanelle dhe pesë lugë çaji mjaltë dhe aplikojeni atë në dhëmbin që dhemb. Ju mund ta përhapni tre herë në ditë mbi dhëmb deri sa të ndaloj dhimbja.
Kolesteroli: Dy lugë gjelle mjaltë dhe tre lugë çaji kanellë pluhur të përziera në 456 gram ujë çaji, që jepen pacientit me kolesterol,treguan ulje te nivelit te kolesterolit në gjak për 10% brenda dy orësh. Siç është raportuar në pacientët me artrit, nëse merret tre herë në ditë,  kolesteroli kronik është shëruar. Sipas të dhënave në këtë revistë, mjalti i pastër i marrë me ushqim lehtëson nga kolesteroli.
Ftohjet: Ata që vuajnë nga ftohjet e zakonshme apo të rënda duhet të marrin një lugë gjelle mjaltë të vakët me 1/4 lugë çaji pluhur kanelle në ditë për 3 ditë. Ky proces do të kurojë kollën kronike,të ftohurën dhe do kryej pastrimin e sinuseve.
Crregullimet e stomakut: Mjalti kur merret me kanellë kuron stomakun nga dhimbjet dhe gjithashtu pastron rrënjësisht ulcerat e stomakut.
Gazrat (fryrjet): Sipas studimeve të bëra në Indi dhe Japoni u vërtetua se, në qoftë se mjalti merret me pluhur kanelle, stomaku lirohet nga gazrat.
SISTEMI IMUNİTAR: Përdorimi i përditshëm i mjaltit dhe i pluhurit të kanellës forcon sistemin imun dhe mbron trupin nga bakteret dhe viruset. Shkencëtarët zbuluan se mjalti ka vitamina të ndryshme dhe hekur në sasi të mëdha. Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltit forcon qelizat e bardha të gjakut për të luftuar bakteret dhe viruset.
Patretshmëria: kanella pluhur e përzier me dy lugë gjelle mjaltë kur merret para ushqimit lehtëson dhe tret një vakt të rëndë.
Gripi: Një shkencëtar në Spanjë ka vërtetuar se mjalti përmban një përbërës natyral, i cili vret mikrobet e gripit dhe e shpëton pacientin nga gripi.
Jetëgjatësia: çaji me mjaltë dhe me pak pluhur kanelle, kur merret rregullisht parandalon mplakjen. Merrni 4 lugë mjaltë, një lugë pluhur kanelle dhe tre gota ujë dhe vlojini. Pini 1/4 e filxhanit, tre deri katër herë në ditë. Ajo e mban lëkurën të freskët dhe të butë dhe ngadalëson plakjen.Jetëgjatësia gjithashtu rritet dhe madje edhe një 100 vjecar fillon të sillet si një 20 vjeçar.
Humbje peshe: Cdo mëngjes gjysmë ore para vaktit me stomak bosh dhe natën para gjumit pini mjaltë dhe pluhur kanelle të ziera në një filxhan uji. Nëse merret rregullisht ul peshën madje edhe personave më të trashë, gjithashtu pirja e rregullt e kësaj përzierje nuk lejon grumbullimin e yndyrës në trup, edhe nëse personi bën dietë të lartë kalorike.
KANCERI: Hulumtimet e fundit në Japoni dhe Australi treguan se kanceri i avancuar i stomakut dhe i eshtrave janë trajtuar me sukses. Pacientët që vuajnë nga këto lloje kanceri duhet të marrin përditë 1 lugë gjelle mjaltë me një lugë çaji pluhur kanelle për një muaj 3 herë në ditë.
Lodhja: Studimet e fundit kanë treguar se përmbajtja e sheqerit ne mjaltë është më e dobishme se sa e dëmshme për rezistencen e trupit. Të moshuarit, të cilët marrin mjaltë dhe pluhur kanelle në pjesë të barabarta janë më vigjilentë dhe fleksibël. Dr Milton, i cili ka bërë kërkimin,thotë se gjysmë luge gjelle mjaltë në një gotë me ujë e spërkatur me pluhur kanelle e marrë çdo ditë pas furçimit të dhëmbëve dhe mbasdite rreth orës 3:00 kur vitaliteti i trupit fillon të bie, rrit vitalitetin e trupit brenda një jave.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

30 Përgjigje te Mjalti dhe kanella

 1. xhaviti thotë:

  ç’është kanela dhe ku mund të gjendet ?

 2. Per kolesterolin sa eshte koha qe duhet ta perdorim , mjaltin e perzier me kanelle

  • antonisraftis thotë:

   Koha e rekomandushme eshte 1-2 muaj,por e bashkalidhur ngushte me sistemin e sakte ditor ushqyes.Ne dieten e perditeshme ushqimore duhen shmangur ushqimet me shume lyrna shtazore,qe ngrejne kolesterolin dhe trigliceridet.Vaji i ullirit,qepa,hudhra,limoni,trumza,speci djeges jane disa nga ushqimet qe ndihmojne ne uljen e kolesterolit.

 3. hana thotë:

  a esht e vertet se ka a efekt mjalti dhe kanella dhe sa kg mund te humbasim per nje muaj

  • antonirafti thotë:

   Hana keto jane studime shkencore te vertetuara ne rastet klinike tek te semuret me rezultate pozitive.Per pyetjen sesa kg mund te humbasesh ne muaj kjo eshte ne vartesi te ushqyerjes tende ditore,regjimin e saj,sasia,lloji i saj dhe aktivitetit tend fizik.

 4. drin1950@hotmail.com thotë:

  pér artrit sa duhet me pérdoré, dhe kuré ta pérdoresh terapin andikon iftofté sepse uné patjetér duhet me dalé se duhet mi qu fémijet né shkollé flm per késhillé

  • antonirafti thotë:

   Produktet eshte mire t’i perdorim ne kushte fisiologjike,pa i perpunuar ato,ndryshe humbasin pjese te vlerave ushqyese,pra perdori te ftohta.Tani koha e terapise eshte ne varesi te shkalles se perhapjes se pesimit.Do e perdoresh per aq kohe sa te ndjesh permiresim,plus po dhe aq per te arritur ne sherim.Kete lloj terapie mund t’a perserisesh gjate gjithe jetes pa asnje problem dhe efekt anesor,sic mund te ndodhi me ilacet kimike.

 5. Cilat jane masat e perzierjes bse mjaltit me kanellen per kurimin e humbjes se peshës?

 6. franko thotë:

  po ne qofte se kemi permiresim ne artrit a duhet te shqetesohemi se mos semundja na rikthehet?

  • antonirafti thotë:

   Njeriu gjithmone duhet te jete i kujdesshem dhe vigjilent.Ushqimi ne themel te tij eshte energji dhe njekohesisht medikament.Ligji i art i natyres eshte “cdo gje me mase,asnjehere me teprim”.Jane te verteta ekuacionet “jemi ajo qe hame”,”jemi ato qe lexojme” dhe “ajo qe krijojme”.

 7. Pingback: rio free

 8. Pingback: http://www.garrettkern.com/rhubarb-ginger-ale/?replytocom=236938

 9. besim thotë:

  Ju lutem a ka mundesi mem tregu qysh i thojn kanelles English se jetoj Londer e nuk e di qysh me kerku flm per mirkuptim .

 10. Your method of telling the whole thing in this article is actually fastidious, all can simply understand it, Thanks a lot.

 11. jvc gz mg30u thotë:

  Peculiar article, exactly what I wanted to find.

 12. What’s up, its nice post on the topic of media print, we all understand media is a enormous source of information.

 13. A person necessarily assist to make significantly articles I’d state.
  That is the very first time I frequented your website page and to this point?
  I amazed with the analysis you made to create this actual post amazing.
  Magnificent task!

 14. Hi there, after reading this amazing paragraph
  i am also glad to share my familiarity here
  with mates.

 15. It’s nearly impossible to find well-informed people on this topic, however,
  you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 16. We’re a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive activity and our
  whole community will be thankful to you.

 17. tesa thotë:

  A gjindet ne Kosove kanella dhe ne cilin vend?

 18. tesa thotë:

  ao e vertet qe ti fshin floket kanella kur ti ki te ngjyrosta.

 19. home blog thotë:

  If some one wants to be updated with newest technologies after
  that he must be pay a quick visit this website and be up to
  date everyday.

 20. disease thotë:

  Havee you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything.

  However imagine if you added some great images oor videos to
  give your posts more, “pop”! Your content is excellent
  but with pics and videos, this website could definitely bee one of the most
  beneficial in its niche. Fantastic blog!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s