Njoftim për kancerin nga spitali “John Hopkins”

E martë 20 tetor 2009
Tekstin e mëposhtëm e kam marrë rreth 2.5 vjetë para.Ai përmban shumë nga ato që ne dëgjojmë këtu dhe atje me hope,por për fat të keq nuk i japim vëmendjen e duhur dhe i heqim ato shpejt nga kujtesa jonë …
Për vite me rradhë bota njihte se Kimioterapia është mënyra e vetme e përpjekjes (theksoj ‘përpjekjes’) për të eleminuar kancerin,spitali John Hopkins më në fund pretendon se ka rrugë tjetër.
Lajmërim për kancerin nga spitali John Hopkins:
1. Çdo person ka qelizat e kancerit në trupin e tij. Këto qeliza kanceri nuk paraqiten në testet standarde,sepse nuk janë shumëzuar në miliarda.Kur mjeku i siguron pacientët me kancer,se nuk kanë më qeliza kanceroze në trupat e tyre pas trajtimit,ai thjesht nënkupton se është e pamundur për të zbuluar qelizat e kancerit në analizat e tyre,sepse ato nuk kanë arritur në sasinë e gjurmueshme.
2. Qelizat e kancerit shfaqen rreth 6 deri 10 herë më shumë në jetën e një personi.
3. Kur sistemi imun i personit është i fortë,qelizat e kancerit shkatërrohen dhe kështu ndalohet shumëzimi dhe formimi i tumoreve.
4. Kur dikush ka kancer kjo tregon se personi ka të meta të shumta ushqyese. Kjo mund të jetë për shkak të faktorëve gjenetik,mjedisorë dhe ushqimorë si dhe me mënyrën e jetesës së individit.
5. Për të kapërcyer të metat e shumta ushqyese, duhet ndryshuar dieta dhe të përfshihen shtesat (supplement),që do të forcojnë sistemin imunitar.
6. Kimioterapia përfshin helmimin e qelizave të kancerit që rriten me shpejtësi, por edhe me shkatërrimin e qelizave të shëndetshme në palcën e eshtrave, traktin gastrointestinal etj dhe mund të shkaktojë dëmtime të organeve, si: mëlçia, veshkat, zemra, mushkëritë etj.
7. Rrezatimi shkatërron qelizat e kancerit dhe paralelisht djeg e dëmton qelizat e shëndetshme, indet dhe organet.
8. Trajtimi fillestar me kimioterapi e rrezatim shpesh redukton madhësinë e tumorit.Ndërkaq,përdorimi i tejzgjatur i kimioterapisë dhe i rrezatimit nuk ka rezultat në shkatërrimin e tumorit.
9. Kur trupi ka ngarkesë të shumtë toksike nga kimioterapia dhe rrezatimi, sistemi imun është kompromentuar ose shkatërruar,kështu që personi mund ti dorëzohet llojeve të ndryshme të infeksioneve dhe komplikime.
10. Kimioterapia dhe rrezatimi mund të shkaktojnë mutacion të qelizave tumorale,me rezultat të bëhen më të qëndrueshme dhe më vështirë për tu shkatërruar.Ndërhyrjet kirurgjikale mund të sjellin si pasojë përhapjen e qelizave kanceroze në zona të tjera.
11. Një mënyrë efektive në betejën kundër kancerit është dobësimi i qelizave kanceroze, duke mos i ushqyer me ushqimin, që kanë nevojë të shumëfishohen.
Qelizat e kancerit ushqehen me:
a.Sheqeri është një kancer-furnizues. Heqja e sheqerit nga dieta largon 1 burim serioz energjitik nga qelizat e tumorit. Zëvendësuesit e sheqerit, të tillë si Canderel, NutraSweet, Equal, Spoonful etj janë bërë me Aspartam,i cili është i dëmshëm. Një zëvendësues i mirë natyror do të ishte mjalti ose melassa, por vetëm në sasi shumë të vogla. Alternativë e mirë janë erëzat e tipit Aminos Bragg ose kripa e detit.
b.Qumështi nxit trupin të prodhojë mukozë, veçanërisht në traktin gastrointestinal. Kanceri ushqehet me mukus. Me shkëputjen e qumështit dhe zëvendësimin me qumësht soje pa shtesa sheqernash,qelizat e kancerit dobësohen.
c.Qelizat e kancerit lulëzojnë në mjedise acidi. Një dietë me bazë mishi është acide. Eshtë e këshillueshme për të ngrënë peshk dhe pak pulë, se sa mish lope apo derri. Mishi përmban antibiotikët blegtoral, hormonet e rritjes dhe parazitet, të cilat janë të dëmshme, sidomos për pacientët e kancerit.
d. Një dietë e bërë nga 80 % e perimeve dhe lëngjet e freskëta, drithërat, farat, arrat dhe pak fruta ndihmojnë në krijimin e një ambienti alkaline në trupin tuaj. 20% mund të jetë nga ushqimi i zier duke përfshirë në to edhe fasulet. Lëngjet nga perimet e freskëta sigurojnë enzima të gjalla, që absorbohen me lehtësi dhe arrijnë brenda 15 minutash për të ushqyer dhe nxitur rritjen e qelizave të shëndetshme. Për të marrë enzima të gjalla për ndërtimin e qelizave të shëndetshme, provoni të pini lëngje të freskëta të perimeve (shumicën e perimeve duke përfshirë dhe mashurkat) dhe të hani perime të freskëta 2 ose 3 herë në ditë. Enzimat shkatërrohen në temperaturat mbi 40 gradë Celsius (104 gradë Fahrenheit).
e. Shmangni kafen, çajin dhe çokollatën, të cilat kanë % kafeine të lartë. Çaji jeshil është një alternativë e mirë dhe ka veti kundërkanceroze . Ujë, më mirë të pastruar ose të filtruar, për të shmangur toksinat dhe metalet e rënda,që ndodhen në ujin e rrjetit. Uji i distiluar është acidik, shmangeni atë.
12. Proteina e mishit është e vështirë të tretet dhe kërkon shumë enzima tretëse. Mishi i patretur i mbetur në zorrë, shpërbëhet dhe ka si rezultat përqëndrimin e shumë toksinave.
13. Muret e qelizave të kancerit kanë një mbulesë të ashpër proteinore. Duke pakësuar shumë ose eliminuar ngrënien e mishit, çlirohen më shumë enzima, që sulmojnë muret proteinore të qelizave të kancerit dhe si për rrjedhojë qelizat vrasëse të mund ti shkatërrojnë ato.
14. Disa shtesa përforcojnë sistemin imunitar (IP6, Flor ssence, Essiac, antioksidantë, vitamina, minerale, EFAs etj.). Zëvendësues të tjerë,si vitamina E,janë të njohur për  reduktimin ose vdekjen e programuar qelizore, metodë normale e trupit për asgjësimin e qelizave të dëmtuara, të padëshiruara apo të panevojshme.
15. Kanceri është një sëmundje e mendjes,e trupit dhe shpirtit. Një frymë aktive dhe pozitive do të ndihmojë luftëtarin e kancerit të mbijetojë. Zemërimi,hidhërimi dhe ndjenjat negative vënë trupin në një ambient stresues dhe acid. Mësoni shpirtin tuaj të dojë dhe të falë. Mësoni të çlodheni dhe të gëzoni jetën.
16. Qelizat e kancerit nuk mund të lulëzojnë në një mjedis të oksigjenuar. Stërvitja e përditëshme dhe frymëmarrjet e thella ndihmojnë në futjen e shumtë të oksigjenit në qeliza. Terapia e oksigjenit është një tjetër metodë e përdorur për të shkatërruar qelizat e kancerit.
(Përcillni këtë porosi PËR PERSONAT tuaj të preferuar) NJOFTIM PER KANCERIN NGA SPITALI JOHN HOPKINS, SHBA. JU LUTEM LEXONI
1. Mos vendosni enë plastike në mikrovalë.
2. Mos vendosni shishe me ujë në freezer.
3. Mos vendosni membrana plastike në mikrovalë.
Johns Hopkins ka dërguar kohët e fundit këtë mesazh në një nga prospektet e tij lajmërues. Ky informacion ka qarkulluar dhe në Walter Reed Army Medical Center. Dioksinat shkaktojnë kancer, sidomos kancerin e gjirit.
Ato janë shumë helmuese për qelizat e trupit tonë. Mos akullzoni shishe plastike me ujë, pasi ky proces liron dyoksinë nga plastika. Kohët e fundit, Dr .. Edward Fujimoto, Menaxher Wellness Program në Spitalin Castle u shfaq në një program televiziv për të shpjeguar këtë rrezik për shëndetin tonë.
Ai foli në lidhje me dioksinat dhe sa na dëmtojnë, theksoi se ushqimet nuk duhet të ngrohen në mikrovalë.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

20 Përgjigje te Njoftim për kancerin nga spitali “John Hopkins”

 1. Hi mates, good article and pleasant arguments commented at this place,
  I am genuinely enjoying by these.

 2. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog!

  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about
  this site with my Facebook group. Chat soon!

 3. This page definitely has all the info I needed about this subject and didn’t
  know who to ask.

 4. I blog frequently and I seriously appreciate your content.
  The article has truly peaked my interest. I am going to take a note
  of your blog and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 5. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve
  truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed
  and I hope you write again very soon!

 6. This is a topic that’s close to my heart…
  Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 7. In fact no matter if someone doesn’t be aware of after that its up to other viewers that they
  will assist, so here it happens.

 8. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to
  you.

 9. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already ;
  ) Cheers!

 10. I read this paragraph fully on the topic of the difference
  of latest and preceding technologies, it’s amazing article.

 11. Wonderful web site. A lot of useful info here. I’m sending it to a few buddies ans additionally
  sharing in delicious. And certainly, thank you on your effort!

 12. It is perfect time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve learn this post and if I could I want to suggest you some fascinating things or suggestions.
  Maybe you can write subsequent articles regarding this article.

  I want to read even more issues about it!

 13. I believe what you wrote made a great deal of sense.
  But, what about this? what if you composed a catchier title?
  I am not saying your content is not solid., however suppose you added a headline to
  possibly get a person’s attention? I mean Njoftim
  për Kancerin nga Spitali John Hopkins | Lidhja Pellasge is a
  little vanilla. You should look at Yahoo’s home page and note how they create article titles
  to grab people interested. You might add a
  video or a related pic or two to grab readers excited about what you’ve
  written. Just my opinion, it might make your website a little bit more interesting.

 14. Thank you for the good writeup. It actually was once a amusement account it.
  Look advanced to more delivered agreeable from you! However, how could we
  communicate?

 15. I blog quite often and I seriously thank you for your information. This great article has really peaked my interest.
  I will book mark your blog and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your Feed as well.

 16. Saved as a favorite, I like your blog!

 17. Jane thotë:

  I visited many web sites but the audio feature for audio
  songs present at this site is actually marvelous.

 18. online shopping thotë:

  Thanks for any other great post. Where
  else may just anybody get that kind of information in such a perfect way of writing?
  I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

 19. Ϝirst off I want tο say fantastic blog! I had a quick qᥙestion which I’d liқe to ask іf you do nott mind.
  I was interested to know how you centᥱr yourself and cⅼear yοur heaԁ ρгior to writing.
  I’ve had a difficult time clearing my mіnd in gettіng my thoughts out there.
  I do еnjoy writing but it jᥙst seems lіke
  the first 10 too 15 minutes tend to be lost just trying to figire oout how to beցin. Any suggestions oг hints?
  Thanks!

 20. Hans thotë:

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare
  to see a great blog like this one today.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s