Mjekët refuzojnë kimioterapinë për veten e tyre!

Anketimet dhe sondazhet vazhdojnë të tregojnë se 3 në 4 mjekë dhe shkencëtarë, refuzojnë kimioterapinë për veten, të afërmit dhe miqtë e tyre, për shkak të efekteve shkatërruese në gjithë trupin, të sistemit imunitar dhe për shkak të kursit jashtëzakonisht të ulët të suksesit. Vetëm 2-4% e kancereve reagojnë nga kimioterapia ose provohet se zgjatin jetën dhe kura është paralelizuar në të gjitha nivelet për cdo lloj kanceri.
Sondazhet u kryen nga shkencëtarë të njohur të McGill Cancer Center, 118 mjekë ekspert për kancerin. Kërkuan nga mjekët të imagjinonin sikur vuanin nga kanceri dhe të zgjedhnin mes 6 trajtimeve të ndryshme eksperimentale. Mjekët, jo vetëm refuzuan opsionet kimike, por thanë se nuk do të lejonin as të afërmit e tyre të kalonin nëpër këtë proces. Logjikë e thjesht për të kuptuar se kimikatet në një trup të dobësuar janë vdekjeprurëse.
Këto hetime kanë një efekt të thellë në opinionin publik për kimioterapinë, në shumicën e shoqërive perëndimore, veçanërisht në SHBA ku përdoret kjo metodë më shumë se çdo komb në botë. Mungesa e besimit mes mjekëve, ndikon ndjeshëm tek pacientët në mënyrë të konsiderueshme  dhe kalimi në mjekimet natyrore është duke u rritur me një ritëm të ngjashëm, si në fillimet e viteve 1900, para ngritjes së metodave bashkëkohore të mjekësisë, farmacisë dhe rrezatimit. Por sëmundja nuk është njëdimensionale. Një nivel i rritur i toksicitetit është gjëja e fundit që ka nevojë çdo njeri për të luftuar kundër infeksioneve, sëmundjeve dhe pneumonisë. Çrregullimet autoimune shkaktohen kryesisht kur njerëzit marrin kimikate nga ushqimi, uji i pijshëm, vaksina të ndotura me kimikate, sheqerna artificiale dhe ndotja e mjedisit. Kimioterapia e mbush trupin me toksina dhe mjekët e dinë atë, por për shkak se FDA pengon paligjësisht mjekët të rekomandojnë  vitaminat, suplemente ose hypertrophy, vazhdon të rekomandohet kimioterapia.
Mënyra për të mposhtur kancerin është çhelmimi i trupit dhe forcimi i sistemit imunitar, pa u shkatërruar më tepër nga përdorimi i kimikateve në përpjekjen për të shëruar një organ ose për të hequr një tumor. Për shembull, nëse dikush në moshë të madhe plagosej në gisht, do duhej të zhytej çdo ditë në një banjë me ujë të ftohtë, duke pritur për t’u shëruar gishti? Mjekët e dinë se sa absurde është ideologjia e kimioterapisë, por kur një shoqëri mbështet shumicën e trajtimit në kujdes kronik, atëherë mjekët detyrohen të heshtin ose të ndryshojnë profesion.
Lexoni … dhe se çfarë ndodh me këdo që guxon për të trajtuar pacientët me kancer të përparuar pa kimikate (Ferri i Fleury Merogis dhe Dr Ryke Hamer).
Kimioterapia shfaq pak suksese në tumoret e përbashkët masivë që ndodhen në mushkëri, në zorrën e trashë dhe gjoks, sipas dokumentimit në dhjetëvjecarin e fundit, por me njëfarë mënyre mjekët vazhdojnë të promovojnë kiminë, në një përpjekje për t’i eliminuar këto nga ato zona të trupit. Ata gjithmonë do të bëjnë çfarë t’u urdhëroj industria farmaceutike (pasi ajo paguan dhe janë shuma të mëdha) dhe qarqet mistike ku bëjnë pjesë. Sa idiot ose qëllimisht absurd është fakti se, pavarësisht se 75 % i specialistëve-që dinë-refuzojnë kimioterapinë për veten dhe të afërmit e tyre, por e rekomandojnë atë për 75 % të pacientëve të tyre?
Në rastin më të mirë, kimioterapia duhet të konsiderohet si një alternativë ekstreme në fazat pashpresë të sëmundjes, por për më shumë se 70 vjet mjekësia allopatike ka shtrembëruar perceptimin e botës për mjekësinë e duhur, kështu që nëse dikush ka kancer dhe mjeku i thotë se çfarë duhet bërë, atëherë ju duhet të pyesni atë, nëse ai do të bënte të njëjtën gjë për miqtë e tij apo familjen e tij. Kjo ka aplikim për çdo mendim mjekësor. Dëmi nga kimikatet është më i madh sesa mund të mendojmë dhe ka efekte negative mbi materialin gjenetik për gjeneratat e ardhshme.
Graviola – Shfarosës i kancerit. Kjo bimë e mrekullueshme është një luftëtare kanceri që i bindet Ligjit bazë të jetës, i cili është: MOS DEMTO. Njerëzit e qyteteve nuk kishin dëgjuar pothuajse kurrë për atë, sepse ka kompani farmaceutike që jo vetëm nuk kanë interes nga kjo, por janë ato që kryejnë pothuajse të gjitha hulumtimet dhe eksperimentet, e më pas i varrosin ose i fshehin!
Unë dyshoj nëse një mjek i diplomuar mund të jap një zgjidhje për shërimin e kancerit, dyshoj gjithashtu, nëse studentët e mjekësisë gjatë arsimimit të tyre mjekësor kanë mësuar të njohin gjendjen ideale të shëndetit apo të fazave të ndryshme të degjenerimit të trupit ose cilët janë parametrat që përcaktojnë shëndetin.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

47 Përgjigje te Mjekët refuzojnë kimioterapinë për veten e tyre!

 1. I am not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.

  I felt I needed to comment. Just spread this to my Tumblr.

 2. magnificent issues altogether, you simply received a brand new reader.
  What would you recommend about your submit that you made some days ago?
  Any positive?

 3. 1 thotë:

  You are so interesting! I don’t believe I’ve read through a single thing like this before.

  So nice to find another person with some unique thoughts on this subject matter.

  Really.. many thanks for starting this up.

  This website is one thing that is needed on the web,
  someone with a bit of originality!

 4. I like the valuable information you provide
  in your articles. I will bookmark your blog and test again right here regularly.
  I am reasonably certain I’ll be told a lot of new stuff proper here!
  Good luck for the following!

 5. Diet Pills thotë:

  I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be precisely what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of
  the subjects you write concerning here. Again, awesome
  site!

 6. That is very fascinating, You are an overly skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to searching for more of
  your excellent post. Additionally, I have shared your site in my social
  networks

 7. What’s up to all, the contents present at this web site are genuinely remarkable for people experience, well,
  keep up the nice work fellows.

 8. I appreciate, cause I found just what I was
  taking a look for. You have ended my four day lengthy
  hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 9. My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so i am just following
  you. Look forward to checking out your web page yet again.

 10. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your magnificent post. Also, I’ve shared your
  site in my social networks!

 11. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.
  Cheers

 12. Have you ever considered about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is important and all.
  However just imagine if you added some great visuals or video clips to
  give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could
  undeniably be one of the most beneficial in its niche. Excellent blog!

 13. gay guys thotë:

  In fact no matter if someone doesn’t know then its up to other visitors that they will
  assist, so here it happens.

 14. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your
  useful information. Thanks for the post. I will definitely
  return.

 15. neue flirt app thotë:

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this
  fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group.

  Chat soon!

 16. Howdy! This post could not be written much better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him.
  Pretty sure he’s going to have a good read. Thank you for sharing!

 17. If you want to increase your experience just keep visiting this web site and
  be updated with the hottest information posted here.

 18. Hello to every body, it’s my first pay a quick visit of
  this web site; this blog carries amazing and actually good stuff in favor of
  visitors.

 19. I really like what you guys are up too. This
  sort of clever work and coverage! Keep up the excellent works
  guys I’ve added you guys to blogroll.

 20. That is a great tip especially to those fresh
  to the blogosphere. Brief but very precise info… Appreciate your sharing this one.
  A must read post!

 21. You are so interesting! I do not think I’ve truly read through something like
  that before. So good to discover someone with some unique thoughts on this subject.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a
  little originality!

 22. I savour, lead to I discovered exactly what I was looking for.

  You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you
  man. Have a nice day. Bye

 23. chat online thotë:

  When some one searches for his required thing, thus
  he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 24. Hey, I think your blog might be having browser
  compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 25. I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this
  web site on regular basis to get updated from newest news.

 26. free chat thotë:

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that
  I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your feed and
  I hope you write again soon!

 27. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly
  very often inside case you shield this increase.

 28. Spot on with this write-up, I actually feel this site
  needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more,
  thanks for the advice!

 29. Every weekend i used to visit this web site, for the reason that i wish for
  enjoyment, since this this site conations genuinely fastidious funny information too.

 30. Why people still make use of to read news papers
  when in this technological world everything is accessible on net?

 31. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing
  problems with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it.
  Is there anyone else getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 32. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded
  on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!

 33. Spot on with this write-up, I absolutely feel this amazing site
  needs far more attention. I’ll probably be returning to see
  more, thanks for the info!

 34. If you wish for to grow your knowledge simply keep visiting this site and be updated with the latest news posted here.

 35. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article
  and the rest of the website is extremely good.

 36. Hello, I do believe your web site could possibly be having browser compatibility problems.
  Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E.,
  it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
  Aside from that, wonderful site!

 37. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and
  design. Superb choice of colors!

 38. Thankfulness to my father who told me regarding this weblog, this blog is genuinely
  awesome.

 39. You have made some really good points there. I looked on the internet for additional
  information about the issue and found most individuals will go
  along with your views on this web site.

 40. Quality posts is the crucial to attract the visitors to visit the web
  site, that’s what this website is providing.

 41. Valuable information. Lucky me I discovered your web
  site unintentionally, and I am shocked why this coincidence didn’t took place in advance!
  I bookmarked it.

 42. Hello! I’m at work surfing around your blog from
  my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your
  posts! Carry on the outstanding work!

 43. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic,
  as well as the content!

 44. I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. All
  the best

 45. dh dating thotë:

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable information to
  work on. You have done a formidable job and our whole community will
  be grateful to you.

 46. Excellent, what a webpage it is! This weblog provides helpful facts to us, keep it up.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s