Përzierje verioroaziatike në Evropën Veriore

Një studim i madh i ri (http://dienekes.blogspot.gr/2012/09/estimating-admixture-proportions-and.html) ka zbuluar një fakt befasues në lidhje me përbërjen e popullsisë Evropiane: evropianët dhe sidomos Veriorët duket se kanë qenë të përzier me një element genetik popullsie,i cili i ngjan popullsisë së veriut të Euroazisë (Siberisë) dhe me Indianët Amerikanë ( të cilët erdhën nga Siberia para 15 000 vjet më parë).
Kjo përzierje duket të ketë ndikuar në shkallë të ndryshme tek të gjithë evropianët, por në një masë më të madhe banorët e Evropës veriore. Popullsia e Sardenjës duket se ka qenë e ndikuar në shkallë të vogël. Studime të tjera të ADN së lashtë evropiane kanë treguar se Otzias (një mumje neolitike rreth 5300 vjet,që u gjet në një akullnajë në kufi mes Italisë dhe Austrisë), Gok4 (një banore megalitike e Suedisë e së njëjtës kohë), por edhe një banorë i Bullgarisë nga Epoka e Hekurit janë të gjithë të ngjashëm me njëri-tjetrin dhe me banorët e sotëm të Sardenjës.
Duket se e kaluara e kontinentit ishte shumë më interesante nga ajo që mendonte shumica. Datimi i përzierje mes “Veriut aziatik” me evropianët e lashtë shkon prapa rreth 2.000 paraK. me zgjerime të mjaftueshme për vlerësim.
Dy supozime janë bërë se si mund të jetë krijuar ky fenomen. Sipas të parit,ndërthurrja i përket ardhjes së popullsive neolitike në Europë nga Lindja e Mesme dhe përzierjes me banorët Mesolitik të Evropës, të cilët ishin të zhvendosur gjenetikisht drejt Azisë, ndoshta për shkak të lëvizjes së lirë të gjahtar-ushqimkërkuesve nga lindja në perëndim gjatë parahistorisë në Euroazinë Veriore. Hipoteza e dytë shpjegon fenomenin në rastin e pushtimit nga grupe të përziera indo-evropiane në Europë nga ana e stepës euroaziatike.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

13 Përgjigje te Përzierje verioroaziatike në Evropën Veriore

 1. Hello there, just became alert to your blog through Google, and
  found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 2. Normally I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me
  to check out and do it! Your writing taste has been amazed
  me. Thanks, quite great article.

 3. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
  and tell you I really enjoy reading through your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
  Thank you!

 4. This page truly has all of the info I wanted concerning this subject and didn’t
  know who to ask.

 5. This is a topic that is near to my heart… Take
  care! Where are your contact details though?

 6. excellent points altogether, you simply gained
  a new reader. What could you suggest about your submit that you simply made a few days in the past?
  Any sure?

 7. Good day! I just want to give you a big thumbs up for your excellent information you have right here on this post.
  I will be returning to your blog for more soon.

 8. Great work! That is the kind of info that should be shared across
  the internet. Shame on the seek engines for no longer positioning
  this post higher! Come on over and consult with my site . Thank you
  =)

 9. Thank you for sharing your info. I truly appreciate
  your efforts and I will be waiting for your further write ups thank you
  once again.

 10. Excellent post. I used to be checking continuously this
  weblog and I am impressed! Very useful information particularly
  the closing part 🙂 I deal with such info a lot.

  I used to be looking for this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

 11. This article will help the internet people for setting up new webpage or
  even a weblog from start to end.

 12. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.|

 13. I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s