Kolesteroli: Një Mit Modern

Kolesteroli: çështja e kolesterolit “të mirë” dhe “të keq” është ndoshta një nga mitet më të mëdha mjekësore të kohës sonë.
atherosclerosis-pictureTë dhënat e mëposhtme janë bazuar në gjetjet e së paku të 3 çmimeve Nobel. Bombardohemi 2 dekadat e fundit se sa i rrezikshëm është kolesteroli dhe sa më të larta të jenë vlerat në gjakun tonë, aq më shumë ka të ngjarë të bllokohen enët e gjakut.
Për arsyen e mësipërme duhet të ulim “me çdo kusht” këto vlera.
Por a është kjo e gjitha e vërtetë? Sipas ekspertëve, disa prej më sipër janë dhe disa nuk janë.
Jo shumë kohë më parë lexuam një shkrim editorial nga New York Times si vijon: “Kohët e fundit u publikua një studim mbi dhënien për 2 vjet të ilaçeve të reja që paksojnë kolesterolin në gjak tek pacientët me kolesterol të lartë,trashësia e pllakës aterosklerotike u  dyfishua”.Scan-2
Pllaka aterosklerotike është pllakë e krijuar nga depozitimi i kolesterolit në anët e brendëshme të vazave te gjakut.
Pra, çfarë ndodh ? Le të marrim gjërat me rradhë.mcdc7_atherosclerosis
Çfarë është saktësisht kolesteroli ?
Kolesteroli është një molekulë yndyre që prodhohet në mëlçi dhe është thelbësore për shumë funksione në trup.
Ky është i domosdoshëm për krijimin e komponenteve kryesorë të trupit, të tillë si: të membranës qelizore, për funksionimin e sistemit nervor, të një numri të madh hormonesh  mashkullore dhe femërore. Përdoret edhe si karburant për muskulin e zemrës etj.
Ky është një nga komponentët më të rëndësishëm në trupin e njeriut. Për këtë arsye, 2/3 e kolesterolit që qarkullojnë në trup prodhohet nga vetë organizmi. Vetëm 1/3 merret nga  ushqimi.
Nivelet e ulëta të kolesterolit në trup mund të shkaktojnë probleme serioze në funksionimin: seksual, stres më shumë, më pak energji.
Pra, cila është marrëdhënia e kolesterolit me dëmtimin enëve të gjakut dhe aterosklerozën?Atheromatous-Plaque-02
Është e njohur se kur dëmtohet muri një ene, kolesteroli është ai që ngjitet mbi atë për të mbuluar dëmin, duke krijuar kështu një pllakë ateromate. Ky vëzhgim çoi Brown-Goldstein në Çmimin Nobel në mjekësi në vitin 1985.
Kjo do të thotë se kolesteroli nuk është shkaktari i mbylljes së arterieve, por një mekanizëm i dytë mbrojtës i trupit kur enët e gjakut pësojnë dëmtim.
Rritja e kolesterolit nënkupton në të vërtetë se, diçka nuk shkon mirë me enët tona, por nuk është ky fajtori i rastit. Nivele shumë të ulëta të kolesterolit kanë qenë lidhur dhe me një rritje të rrezikut të gjakderdhjes nga këputja e enëve të gjakut!
Kolesteroli është në fakt një tregues i rrezikut kardiovaskular,por jo shkaku. Për të kuptuar se çfarë do të thotë ky indeks mund të marrim si shembull moshën e vjetër dhe flokët e bardha. Flokët e bardha na tregon se dikush rritet. Nëse lyejmë me bojë flokët e këtij njeriu, nuk e bëjmë më të ri dhe më të shëndetshëm. Ndoshta mund të tregoj pak më i ri, por gjendja biologjike nuk do të ndryshojë në asnjë rast.
Kolesteroli i mirë dhe i keq.
Kolesteroli transportohet në gjak në formën e molekulave të mëdha (i mirë) dhe  molekulave të vogla (i keq). Molekulat e vogla depërtojnë më lehtë dhe depozitohen në muret e enëve, ndërsa molekulat e mëdha transportohen në gjak pa u depozituar në muret. Këtu duhet të shënohet se asnjë ilaç nuk ndikon në madhësinë e këtyre molekulave.
Në videon më poshtë, Ron Roznteil, një endokrinolog dhe studiues në çështjet e metabolizmit, përshkruan funksionet e kolesterolit.

Siç përshkruan Linus Pauling (njeriu i vetëm që ka marrë 2 Çmimet Nobel: biokimisë dhe paqes) dhe vërtetoi bashkëpuntori i tij Dr. Matthias Rath, dëmet në enët e gjakut shkaktohen kryesisht për shkak të mungesës së vitaminës C dhe elementeve të  tjera ushqyese.
Më parë, kur nuk dinim ekzistencën e vitaminës C, marinarët të cilët s’hanin fruta dhe perime të freskëta, pësonin një thyerje totale të vazave nga mungesa e plotë e vitaminës C dhe vdisnin nga gjakderdhja e brendshme.
Mjedisi i sotëm toksik rrit dramatikisht nevojat tona për vitaminë C. Stresi, rrezatimi, ndotja e mjedisit, metalet e rënda, kimikatet industriale përkeqsojnë trupit tonë dhe rritin kërkesën për vitaminën C nga qelizat tona.
Në të njëjtën kohë gjithashtu, marrja e vitaminës C përmes ushqimeve ulet në mënyrë dramatike. Megjithëse marrja e frutave dhe perimeve të freskëta është e rëndësisë jetike,ndryshimi që pësojnë ushqimet gjatë trajtimit të nivelit të lartë që i nënshtrohen derisa të arrijnë në tryezën tonë, i privon ato nga vlerat thelbësore ushqyese.
Doza ditore minimale e vitaminës C për të plotësuar nevojat themelore të trupit është 1000 mg. Imagjinoni që një portokall përmban 55 mg, sigurisht po të jetë biologjik e ta hamë atë me lëkurë dhe fara brenda disa ditëve pasi është prerë nga pema. Gjë e pamundur praktikisht.
Ajo që ndodh tek njerëzit modernë është një skorbut kronik. Kjo mungesë nuk bëhet brenda disa muajsh si më parë me detarët, por me kalimin e viteve.
Pra, kur nuk ka sasi të mjaftueshme vit.C fillojnë të shfaqen të çara në sipërfaqen e brendshme të enëve. Në këtë pikë trupi i dërgon urdhër mëlçisë për të prodhuar shtesë kolesteroli për ndreqjen, madje edhe sipërfaqsisht të dëmtimit. Nëse dëmtimet janë të shumta, edhe kolesteroli që depozitohet në to është gjithashtu i shumtë. Më pas enët e gjakut bllokohen dhe kemi sëmundje koronare, goditje cerebrale etj.
Zgjidhja nuk është për të parandaluar trupin që të prodhoj kolesterol, por të plotësuar nevojat e tij me vitaminë C. Kjo do të lejojë trupin për të riparuar dëmin. Eshtë vërtetuar nga studimet që pas dhënies së sasive të mjaftueshme të vitaminës C, uleshin nivelet e kolesterolit në gjak dhe trashësia e pllakave në enët e gjakut.
Pra nëse, në vend të rrisim dhënien e vitaminës C, japim ilaçe hypolipidemike, të cilat bllokojnë prodhimin e kolesterolit në mëlçi, atëherë përkeqësojmë pamjen dhe ndalojmë dhe mekanizmin e dytë mbrojtës.
Për të rivendosur nivelet normale të kolesterolit do duhet të:
– Mbuloni nevojat tuaja në mikro-elementë ushqyes, minerale dhe veçanërisht vitaminë C.
– Reduktoni ndjeshëm sheqerin dhe karbohidratet e rafinuara
(Bukë, makarona, pijet freskuese, patate) në dietën tuaj.
– Ushtrohuni çdo ditë dhe ushtrimi i pakët mund të sjelli një ndryshim të rëndësishëm.
– Rritni përdorimin e omega-3 acideve yndyrore.
Objektivi ri duket të mos jetë ndrydhja e funksioneve natyrore, por përforcimi i organizmit tonë në një nivel të ri më të lartë shëndetsor.
Për shëndetin tuaj!
Burimet:                                                                                                                                                  Live Science March 25, 2008
Dr. Mercola health site
Dr Rath Foundation
The New York Times 16 Jan 2008.
How You Have Been Fooled by Good and Bad Cholesterol

Dr Dimitris Tsoukalas
Ph.D. University UNI.NA. Federico II
Specialist në sëmundjet kronike dhe metabolizmin
Kolegji Amerikan për Përparimin në mjekësi
http://www.drtsoukalas.com/

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

9 Përgjigje te Kolesteroli: Një Mit Modern

 1. I have to thank you for the efforts you have put in writing
  this site. I am hoping to check out the same high-grade content by
  you in the future as well. In truth, your creative writing abilities
  has motivated me to get my own, personal blog now 😉

 2. numbers cal mil thotë:

  Hi there! This blog post couldn’t be written much better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly
  will forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a great
  read. I appreciate you for sharing!

 3. Hi there friends, its fantastic paragraph on the topic of educationand fully
  explained, keep it up all the time.

 4. If you would like to take much from this paragraph then you have to apply these methods to your won webpage.

 5. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like
  to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog
  you might be interested in hearing. Either way, great site and I look
  forward to seeing it expand over time.

 6. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I in finding
  It truly useful & it helped me out much. I am hoping to offer one thing back and
  help others like you helped me.

 7. I will immediately snatch your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me realize so that I may just subscribe.
  Thanks.

 8. What’s up everybody, here every person is sharing such knowledge, therefore it’s pleasant to read
  this web site, and I used to pay a visit this webpage all the
  time.

 9. Jimmy thotë:

  I will right away clutch your rss feed as I can not to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please allow me realize so that I may just subscribe.

  Thanks.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s