Detoksikim i metaleve të rënda me salcë koriandri ose me spirulinë

Mblidhni gjethet e buta të lëmuara me shkëlqim të bimëve para lulëzimit për të përdorur korianderin si salcë dhe erzë në gatim.
Mblidhni farat, që janë përbërës të njohur të erzës kerri dhe një bime të respektuar mjeksore.
Farmaceutikisht,bima e freskët apo e thatë dhe farat formojnë lidhje kimike (chelate) me metalet e rënda dhe ndihmojnë për t’i zhvendosur nga trupi-kjo përfshin mërkurin dhe plumbin.
Farat janë shumë stimuluese,aromatike dhe shëruese (lehtësuese ndaj fermentimit në zorrë).Coriander_Coriandrum_sativu
Recetë për salcë koliandri
Kjo është receta për “salcën çmetaluese”
2 gota me koliandër të freskët të copëtuar imët
2 gota me domate të freskëta të prera në kube
1 filxhan me borzilok të freskët të prerë imët
½ filxhan fara kungulli të copëtuara imët
4 thelbij hudhra,të copëtuara dhe të shtypura
Speca djegës sa të dëshironi për shije
1 lugë gjelle lëng limoni i freskët
2 lugë gjelle vaj ulliri
Kripë për shije.                                                                                                                                          Në rastin e spirulinës barin do ta gjeni të gatshëm në formë tabletash në ambalazhet farmaceutike të shoqërive të ndryshme. Molekulat metalike toksike, të tilla si: alumini, bariumi, plumbi dhe të tjera jo-metalike të tilla si fluori, pushtojnë qelizat e ndryshme të trupit tonë dhe veprojnë me një “imitim molekular.” Kjo mimikë molekulare bën të mundur zhvendosjen e molekulave të rëndësishme metalike nga qelizat e njeriut dhe formimin e molekulave toksike dhe për rrjedhojë shkatërrimin e qelizave në nivelë ADN.
Një çmineralizues shumë i mirë dhe i lirë i qelizave nga toksinat është zeoliti.
Zeoliti gjendet në tokë. Ai është i përshtatshëm për heqjen e metaleve toksike nga indet dhe gjaku. Molekulat e tij kanë aftësinë për të futur në kurth metalet toksike të të gjitha llojeve dhe t’i burgosin ato derisa të eliminohen nga trupi nëpërmjet urinës ose jashtëqitjes. Meqenëse përbëhet nga grimca që janë të ngarkuara negativisht, ai tërheq elementet e ngarkuara pozitivisht si një magnet.image010
Një substancë tjetër që vepron ngjashëm me zeolitin është dhe argjila, prandaj duhen llixhat. Argjila ekziston në formën e tabletave për përdorim të brendshëm, që është gjithashtu dhe kjo e ngarkuar negativisht. Mendohet si një ushqim çudibërës.
Algat në përgjithësi, por sidomos Spirulina dhe Chlorella, duke patur në përbërjen e tyre alginat natriumi, i cili gjithashtu vepron si një agjent lidhës, janë nga lëndët më detoksikuese të natyrës.
Është vërtetuar se minjtë, të cilët kanë marrë Spirulinë dhe Chlorella, eliminuan 7 herë më tepër elementin kimik të rrezikshëm dioksinë, sesa duke ngrënë një dietë posaçërisht të kontrolluar.
Spirulina dhe chlorella lidhen me metalet toksike dhe me jodin radioaktiv duke i eliminuar ato nga organizmi. Në vitin 1994 shkencëtarët rusë vëzhgonin 270 fëmijë që ishin të prekur nga aksidenti i Çernobilit. Për 45 ditë fëmijët merrnin 5g Spirulinë, e cila paksoi sasinë e radionukleideve në trup në 50% dhe rregulloi ndjeshmërinë alergjike të tyre.
Një tjetër barishte që ndihmon për detoksikimin e metaleve të rënda është hudhra dhe limoni.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

16 Përgjigje te Detoksikim i metaleve të rënda me salcë koriandri ose me spirulinë

 1. I’ve been browsing online greater than 3 hours as of late, but I by no means discovered any interesting article like
  yours. It’s pretty price enough for me. In my view, if all web owners and
  bloggers made just right content as you probably did, the web can be a lot more useful than ever
  before.

 2. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 3. My brother suggested I may like this website. He
  used to be entirely right. This put up truly made my day.
  You can not imagine just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 4. This design is spectacular! You obviously know how to keep a
  reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 5. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard
  to get that “perfect balance” between usability
  and appearance. I must say you’ve done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
  Exceptional Blog!

 6. It’s very easy to find out any topic on net as compared to
  books, as I found this post at this web page.

 7. WOW just what I was looking for. Came here by searching for other

 8. Hi there to every , as I am truly eager of reading this blog’s post to be updated regularly.
  It contains good stuff.

 9. Hello I am so grateful I found your blog, I really found you by accident,
  while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now
  and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but
  I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic jo.

 10. Appreciation to my father who told me concerning this web
  site, this website is actually awesome.

 11. photive ph bge8 thotë:

  Pretty! This has been a really wonderful article.

  Thank you for supplying these details.

 12. Wonderful post! We are linking to this particularly great post on our website.

  Keep up the great writing.

 13. My family all the time say that I am wasting my time here at
  web, except I know I am getting know-how all the time by reading such fastidious posts.

 14. I don’t even understand how I stopped up here, but I thought this
  submit was good. I don’t realize who you’re but certainly you are going to
  a well-known blogger in the event you aren’t already. Cheers!

 15. Pingback: Google

 16. “Great Blogpost! Thanks for one’s marvelous posting! I _genuinely enjoyed”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s