Dobitë e kërpudhave

 

Kërpudhë quhet zakonisht pjesa e dukshme e mykeve shumëqelizore. Janë rreth 38.000 varietete të kërpudhave në botë. Disa prej tyre janë të ngrënëshme (ushqyese) dhe disa shumë toksike (mund të shkaktojnë helmim apo edhe vdekje).
Tregu furnizohet kryesisht nga kërpudhat e bardha të kultivuara (bisporus Agaricus), perle (pleurotus ostreatus), Portobello, crimini, kërpudha të konservuara dhe kërpudha të egra të rralla që janë zakonisht në formë të tharë.manitaria_3_1_thumb.jpgbig_0620200001334651294_thumb.jpg                                                                                Vlerat ushqyese
Kërpudha ka vlera të larta ushqyese. Ajo ka përmbajtje të lartë proteinash dhe natriumi, të ulta në yndyrë të ngopur dhe aspak kolesterol! Për arsye të pranisë të të gjitha aminoacideve esenciale është e cilësisë së lartë, shumë më superiore nga proteinat bimore, duke iu afruar cilësisht proteinave shtazore.Gjithashtu është burim i pasur i fibrave dietetike dhe vitaminave C,B kompleks (acid folik dhe sidomos thiaminë, riboflavin, acid Pantothenic, B6), hekur, zink, mangan, fosfor, kalium, bakër dhe selen.
Vetitë e dobishme
Zvogëlon nivelin e kolesterolit. Enzimat dhe fibrat që përmban ndihmon në uljen e kolesterolit. Përmbajtja e lartë e proteinës së varfër në energji kontribuon në “shkatërrimin” e kolesterolit të lartë, pasi bëhet tretja e kërpudhave.
Veprim mbrojtës nga kanceri i gjirit dhe kancerit të prostatës. Bashkërendimi i acidit linoleik dhe beta-glukanit në përmbajtje japin vetinë e aktivitetit antikanceror. Përmbajtja në selen ndihmon në pezullimin e qelizave kancerike. Gjithashtu shumë studime kanë treguar se, duke vepruar së bashku me vitaminën E ulin ndjeshëm shfaqjen e kancerit të zorrës së trashë.
Rregullator i sheqerit në gjak. Vlera ushqyese si dhe përmbajtja e saj me enzima dhe insulinë ndihmon në uljen e glukozës që përmbajnë ushqime të caktuara. Antibiotikët natyrorë që përmban, mbrojnë kundër infektimeve të gjymtyrëve të krijuara për shkak të diabetit.
Përmirësim i sistemit imunitar. Ergothionina, një nga antioksidantët natyror më të fuqishëm që përmban kërpudha, mbron kundër radikaleve të lira që ulin mbrojtjen e trupit. Antibiotikët dhe sidomos Penicilina, po ashtu dhe vitamina A, vitamina C dhe vitamina B kompleks që gjenden në kërpudhat, forcojnë sistemin imunitar.
(Sideropenia anemike) Hekurmungesa në gjak. Hekuri i përfshirë në kërpudha ndihmon në rastet e anemisë.
Zvogëlim i presionit të gjakut. Arrihet për shkak të përmbajtjes së kaliumit (përmbajtja e ulët e natriumit dhe e lartë e kaliumit ndihmon në parandalimin e presionit të lartë të gjakut).
Aktivitet Antibakterial për shkak të përmbajtjes së bakrit.
Seleni që përmbahet në sasi të madhe, kontribuon në shëndetin e eshtrave, të thonjve, të flokëve dhe gjithashtu vepron dhe si një antioksidant.
Marrje e mjaftueshme kalciumi. Kërpudhat janë të pasura në kalcium, i cili ndihmon për ashte të forta, funksionin e sistemit nervor, etj. Kjo është një zgjedhje e mirë për gratë që janë në menopauzë dhe kanë nevoja të mëdha për kalcium.
Veprim mjekues: Reishi dhe Shitake japoneze që rriten në pemë, përdoren në mjekësinë tradicionale kineze për më shumë se 2.000 jo vetëm për efektet e dobishme, por edhe për shkak të mungesës së efekteve anësore.
Reishi është e shënuar në Farmakopea SHBA (American Bimor Pharmacopeia dhe terapeutik Compedium) dhe quhet kërpudha mrekulluese. Në mënyrë të ngjashme në Kinë njihet me emrat kërpudha e pavdekësisë, kërpudha e mbinatyrshme, kërpudha magjike. Veçanërisht ato myke që nuk prodhojnë kërpudha ishin burimi fillestar natyral i penicilinës. Gjithashtu, në vitet e fundit mizëvrasësja Mouskaria Amanita përdoret në kimioterapi dhe në homeopati.

Advertisements
Ky zë u postua te Αταξινόμητα. Faqeruani permalidhjen.

3 Përgjigje te Dobitë e kërpudhave

  1. Wow, this post is fastidious, my sister is analyzing such things, thus I am going to convey her.

  2. Allen Mccooey thotë:

    I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  3. I include read loads of sites and been through many websites,your job is truly magnificent.Caps off to your own commitment . and additionally frankness.Do continue all of us informed in future also.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s